ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Jest to data w której obchodzone są rocznice związane z wieloma wybitnymi twórcami literatury powszechnej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega . Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysłodawcą  organizacji święta był wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Po raz pierwszy zorganizowano go  w Katalonii . Dzień 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzony jako święto narodowe i dzień jej patrona – Świętego Jerzego.  Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Jesteś tutaj: Start News ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH